مقالات

بروشور چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهیم بروشور را معرفی کنیم، باید بگوییم؛ بروشور برگه‌ای است چند لتی، و یا یک کتابچه‌ چند صفحه‌ ای؛ که وظیفه معرفی کالا یا خدمات هر کسب و کار را به عهده دارد. معادل فارسی بروشور، کالانما است؛ به این معنی که ما در بروشور کالای خود را به صورت کامل و جامع، اما در فرصتی اندک معرفی می‌‎کنیم. گاهی اوقات بروشورها کاربردهای دیگری از جمله اطلاع‌ رسانی و آموزش‌ پیدا می‌کنند. در این مطلب سعی داریم هرآنچه درباره بروشورها باید بدانید را بازگو کنیم؛ برای آشنایی بیشتر با کاربردهای بروشور و اینکه بدانید بروشورها چه اطلاعاتی را به مخاطبین خود عرضه می‌کنند، پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید…

کاربردهای مختلف بروشور

۱- استفاده از بروشور به عنوان معرف محصول

شاید رایج‌ترین نوع استفاده از بروشورها در معرفی محصول باشد. بارها به هنگام باز کردن درب جعبه‌ی دارو برگه‌ ی کوچکی را درون آن مشاهده کرده‌ایم. این برگه حاوی اطلاعات جامع و کاملی درباره‌ی دارو، نحوه‌ی مصرف، میزان مصرف، اثرگذاری و همه اطلاعات مربوط به محصول می‌باشد؛ همچنین زمانی که قصد نصب تلویزیون، ماشین لباسشویی و دیگر وسایل برقی را داریم، جهت آشنایی با نحوه‌ ی نصب و استفاده از آن به راهنمایی که درون جعبه‌ ی محصول است مراجعه می‌کنیم. شاید هرگز به این موضوع دقت نکرده باشیم اما وجود این‌گونه بروشورها همراه محصولات، برای ما بدیهی است و همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تصور کنید محصولی را خریداری کرده که نسبت به عملکرد آن هیچ آگاهی ندارید اگر در این حالت هیچ بروشوری همراه آن نباشد نوعی دلزدگی از محصول برایتان ایجاد می‌شود که برای تولیدکننده آن اصلا اتفاق خوبی نخواهد بود. بنابراین استفاده از بروشور به عنوان معرفی کننده‌ی محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از تفاوت‌ هایی که بین کاتالوگ و بروشور در معرفی محصول مطرح می‌گردد توضیح کامل و جامع بروشور در مورد هر محصول است؛ در حالی که یک کاتالوگ به بررسی اجمالی و معرفی کلی چندین محصول می‌پردازد.

۲- استفاده از بروشور جهت معرفی شرکت یا مؤسسه

از این نمونه بروشورها معمولا در حاشیه‌ی سمینارها و نمایشگاه‌ها استفاده میشود که شامل رزومه و معرف سوابق شرکت یا مؤسسه هستند. کاربرد این‌گونه بروشورها بیشتر تبلیغاتی است، و وجود تصاویر چشم‌نواز و طراحی حرفه‌ای و خلاقانه در آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اطلاعاتی را که قصد داریم در این‌ بروشورها به مخاطب انتقال دهیم باید هدفمند، جامع و کامل باشد تا حداکثر تأثیرگذاری را بر روی افراد مختلف داشته باشد.

۳- استفاده از بروشور با محتوای آموزشی

حتما بروشورهایی که در بیمارستان‌ها و مراکز مشاوره در دسترس مراجعین قرار دارند را دیده‌اید. این بروشورها راه‌های مقابله با یک بیماری، یک مطلب روانشناسی، یک مسئله حقوقی و موضوعاتی از این قبیل را به ما آموزش می‌دهند.

این نوع بروشورها از جنبه‌ی تبلیغاتی کمتری برخوردار بوده و اصولا اهداف دیگری را دنبال می‌کنند، اگرچه همواره اهمیت آنها بسیار بالاست. به طور مثال اگر شما مدیر یک موسسه حقوقی هستید با تهیه‌ی این‌گونه بروشورها و آموزش به افراد از طریق آن می‌توانید مقبولیت بیشتری نزد مراجعین خود پیدا کنید و اعتماد آنها را برانگیزید.

۴- استفاده از بروشور به عنوان منو

این بروشورها بیشتر برای رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و مشاغلی مشابه، کاربرد دارند. به این صورت که منو به عنوان بروشور چاپ می‌شود تا مشتری بتواند در صورت تمایل آن را همراه خود ببرد. این بروشورها برای رستوران‌هایی که خدمات بیرون‌بر دارند بسیار مناسب است.

۵- استفاده از بروشور به عنوان راهنمای گردشگری

این بروشورها را در اماکن گردشگری و شهرهای گردشگرپذیر بسیار دیده‌ایم. معمولا به صورت برگه‌های چند لتی حاوی اطلاعات جامعی درباره‌ی محل مورد بازدید و یا لیست کاملی از اماکن دیدنی شهر هستند و بعضا نقشه‌ی شهر در طرف دیگر آنها چاپ می‌شود. هتل‌ها، شرکت‌ها و موسساتی که در حوزه‌ی گردشگری فعالیت می‌کنند می‌توانند از این نوع بروشورها جهت تبلیغات خود بهره ببرند.

۶- استفاده از بروشور به عنوان کارت دعوت

از این بروشورها برای دعوت افراد به نشست‌ها، کنگره‌ها، سمینارها و رویدادهای خاص استفاده می‌شود. باید توجه داشت که ثبت اطلاعات کامل راجع به آن رویداد بسیار مهم خواهد بود. به طور مثال برای یک سمینار، باید موضوع مورد نظر، محورهای کلی مورد بحث، سخنرانان، زمان و مکان برگزاری در بروشور مربوطه ذکر گردد.

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.