مقالات

کاربرد کاتالوگ در کجا و چگونه است؟

کاربرد کاتالوگ

همانطور که میدانید، کاتالوگ از جمله اقلام چاپی پرکاربرد در زمینه تبلیغات و بازاریابی به شمار میرود؛ امروزه بسیاری از کسب‌ و کارها برای معرفی محصولات و خدمات خود از کاتالوگ استفاده می‌کنند؛ از کاتالوگ‌ها میتوان به عنوان ابزاری قدرتمند در جهت توسعه بازار، معرفی محصولات و بازاریابی نام برد. کاربرد کاتالوگ نیز مانند سایر اقلام تبلیغاتی، واضح و مشخص است اما درک جزئیات مهم درباره کاربردهای آن، بسیار حائز اهمیت میباشد. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی نقش و کاربرد کاتالوگ در جذب مخاطب و توسعه کسب  کار شما بپردازیم، دعوت میکنیم در ادامه همراه ما باشید…

محصول خود را توسط کاتالوگ معرفی کنید

کاتالوگ برای معرفی خدمات نیز کاربرد دارد اما استفاده از آن در معرفی محصولات، مرثرتر و مفیدتر بوه است؛ باید به این نکته توجه داشته باشید که کاتالوگ تنها ابزار معرفی محصولات و خدمات نیست؛ و در حوزه تبلیغات چاپی، بروشور و تراکت نیز با چنین هدفی تولید می‌شوند؛ اما تمامی اینها تفاوت هایی در جزئیات با یکدیگر دارند.

در این میان، تفاوت اصلی کاتالوگ با سایر ابزارهای چاپی برای معرفی محصول، تمرکز بیشتر بر جنبه تبلیغاتی بودن آن است. به همین دلیل نیز طراحی کاتالوگ تفاوت‌های اساسی با طراحی بروشور و طراحی تراکت دارد. در طراحی کاتالوگ ها از نظر درج محتوا محدودتر هستیم؛ و به جای آن باید از تصاویر بیشتر، زیباتر و با کیفیت‌تری برای معرفی محصول استفاده کنیم. در نتیجه کاتالوگ یک محصول شیک‌تر، جذاب‌تر و خاص‌تر برای معرفی محصول بشمار میرود.

با توجه به این ویژگی‌ها میتوان گفت، کاتالوگ ابزاری برای معرفی محصولاتی است که اهمیت آنها بیشتر در جزئیات طراحی ظاهر و شکل آنهاست نه جزئیات فنی محصول. به عنوان مثال برای معرفی جواهرات و ساعت‌های مچی، لباس‌های رسمی و محصولاتی از این دست، با استفاده از کاتالوگ به خوبی میتوان مخاطب را جذب کرد. البته این به آن معنا نیست که در کاتالوگ نباید هیچ توضیح و متنی درج شود! اما به هر حال کاتالوگ‌ها بر پایه تصاویر جذاب و متن های بسیار کوتاه طراحی می‌شوند.

کاربرد کاتالوگ

با استفاده از کاتالوگ بازریابی کنید

کاتالوگ‌ها به‌ خوبی می‌توانند مسئولیت بازاریابی مشتریان حضوری را بر عهده بگیرند؛ در واقع از جذاب‌ترین کاربرد کاتالوگ می‌توان بازاریابی را نام برد؛ البته کاربرد کاتالوگ به عنوان یک ابزار بازاریابی تفاوت‌های مهمی با سایر اقلام چاپی و تبلیغاتی دارد؛ اگر بخواهید در مسیر تبلیغ کالای مورد نظرتان از کاتالوگ استفاده کنید، باید مراحل خاصی را در دستور کار خود قرار دهید؛ که کاربرد کاتالوگ را در بازاریابی مشخص می‌کند. به عنوان مثال زمانی که شما برای انتخاب یا خودرو به نمایندگی های فروش مراجعه میکنید، در مرحله اول برای معرفی خودروهای یک شرکت به شما، کاتالوگ محصولات ارائه می‌شود. کاتالوگ محصولات با طراحی جذاب و گیرا، به معرفی کلی خودروها، شکل ظاهری و ویژگی‌های اساسی آنها می‌پردازد.

در این مرحله مشتری علاوه بر اینکه شناختی کلی نسبت به محصولات آن کمپانی پیدا می‌کند؛ با توجه به جذابیت طراحی کاتالوگ، مشتاق به بررسی بیشتر یکی از محصولات میشود. در ادامه این فرایند، با استفاده از بروشور برای معرفی دقیق و با جزئیات کامل ویژگی‌های فنی هر خودرو، کمک می‌کند تا مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل شود.

 

توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد؛ که کاتالوگ‌ها در صورت طراحی مناسب، استفاده صحیح و با کمک سایر اقلام تبلیغاتی، قادر به ارائه اطلاعات بسیار مفید و کاربردی خواهند بود. چراکه مهم‌ترین اصل در تبلیغات، هماهنگی کامل اجزای مختلف تبلیغاتی با یکدیگر است. از سوی دیگر کیفیت و نحوه چاپ کاتالوگ نیز بسیار حائز اهمیت بوده و در ظاهر آن تاثیرگذار می‌باشد.

مجموعه چاپ اطلس با برخورداری از دستگاه‌های چاپ پیشرفته و  به روز، آماده ارائه تمامی خدمات چاپی به شما عزیزان میباشد؛ سپاس از همراهی شما.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.