مقالات

چاپ صحیح کارت ویزیت چه اهمیتی دارد ؟!

اهمیت چاپ صحیح کارت ویزیت

معمولا کارت ویزیت را پس از اتمام مذاکره در جلسه رسمی، یا در حاشیه یک کنفرانس و همایش، و فضاهایی مشابه ارائه می‌دهند. کاربرد کارت ویزیت در این مواقع، در قالب ابزاری برای حفظ ارتباط بعدی با مخاطب مدنظر است؛ بناراین طبیعی است که در این شرایط، هیچ‌کس دوست ندارد این ابزار مهم را بی‌کیفیت ارائه دهد و این فرصت را از دست بده! یک کارت ویزیت با چاپ صحیح باید همان چیزی را نمایش دهد که هنگام طراحی شکل گرفته است. در بعضی مواقع کیفیت پایین و نامناسب در چاپ به‌ راحتی زحمات طراحی و ارزش کاغذ مورد استفاده را از بین می‌برد. در این مقاله سعی کردیم، نکات اساسی در اهمیت چاپ صحیح کارت ویزیت را برای شما عزیزان طرح کنیم؛ پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید…

چاپ باکیفیت کارت ویزیت

کنترل کیفیت در مراحل چاپ

مانند هر محصول چاپی دیگر، کنترل کیفیت مراحل چاپ کارت ویزیت هم باید بر عهده یک ناظر چاپ ماهر و مسلط باشد. این ناظر بر امور چاپ طرح، کنترل خواهد داشت؛ از جمله این موارد می‌توانیم به کنترل و تصحیح رنگ، جنس کاغذ و مقوا، لیتوگرافی، نوع ماشین چاپ، پوشش چاپ، فرم‌بندی‌ها، صحافی و… اشاره کنیم. بنابراین بهتر است این کار را به یک متخصص حوزه چاپ بسپارید. اما یک روش ساده برای نظارت بر چاپ، بررسی نمونه‌های اولیه چاپ شده میباشد؛ معمولا در تمام چاپخانه‌ها در ابتدای فرآیند چاپ، چند نمونه اولیه گرفته می‌شود، تا از کیفیت نهایی کار اطمینان حاصل گردد. آنچه که تا حدودی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود؛ فرم‌بندی، کیفیت چاپ، میزان رنگ و هماهنگی چاپ رنگ‌های مختلف (۴ رنگ اصلی) روی یک‌دیگر است.

اهمیت تناسب روش چاپ با طراحی

نکته پر اهمیت این است که نتیجه نهایی کار چاپ شده، دقیقا مانند آن طرحی باشد که در صفحه نمایشگر طراح دیده می‌شود. صحبت کردن درباره اهمیت طراحی کارت ویزیت بسیار طولانی و مفصل است، اما آنچه در ارتباط میان طراحی و چاپ صحیح کارت ویزیت مهم است؛ توجه به تناسب این دو بخش بایکدیگر میباشد، منظور از تناسب چاپ با طراحی، انتخاب روش چاپ متناسب با طرح ارائه شده است.

برای مثال روش چاپ کارت ویزیتی که از طراحی برجسته، طلاکوب، نقره‌کوب، شفاف یا امثال آن بهره می‌برد؛ با چاپ یک کارت ویزیت دارای طراحی ساده متفاوت است. در این میان رنگ چاپ نیز بسیار حائز اهمیت است! مثلا طراحی کارت ویزیت که قرار است با دستگاه‌های چاپ ۵ رنگ چاپ شود تفاوت‌هایی در مقایسه با دستگاه‌های چاپ ۴ رنگ دارد. بنابراین باید تصمیمی درست در زمینه تناسب روش‌های طراحی و چاپ گرفته شود.

چاپ صحیح و باکیفیت کلرت ویزیت

تناسب روش چاپ با جنس کارت ویزیت

تصور کنید، روی کارت ویزیتی با جنس عالی، یک چاپ بی‌کیفیت یا نامناسب اجرا شود! مانند خوردن یک غذای بدمزه در یک ظرف زیبا و ارزشمند است؛ و این قطعا ذهنیت منفی در مخاطبان کارت ویزیت خواهد گذاشت. بنابراین نکته مهم دیگر در چاپ صحیح کارت ویزیت تناسب آن با جنس کارت است.

در این مورد نیز باید توجه داشت که هر جنسی از کاغذ چاپ با نوع خاصی از طراحی و چاپ تناسب دارد! به عنوان مثال چاپ ۵ رنگ روی کاغذ مات نمای مناسبی ندارد؛ در حالی که همین چاپ روی کاغذ گلاسه براق، جلوه‌ای زیبا را برای کارت ویزیت به ارمغان می‌آورد. بنابراین توصیه میکنیم قبل از اقدام به چاپ کارت ویزیت خود با یک متخصص چاپ مشورت کرده، تا بنا بر نوع طراحی و اطلاعاتی که روی کارت ویزیت درج می‌شود، چاپی متناسب با جنس کاغذ انتخاب شده انجام شود.

اهمیت جنس کارت ویزیت در چاپ

ماندگاری کارت ویزیت

ممکن است مخاطب شما، ماه‌ها بعد کارت ویزیت مراجعه کند! و یا به دلیل استفاده زیاد تصمیم بگیرد آن را همیشه همراه خود داشته باشد؛ در این شرایط ممکن است موارد چاپ شده روی کارت ویزیت کیفیت لازم و همیشگی خود را از دست بدهند! از این جهت آخرین نکته درباره چاپ صحیح در کارت ویزیت، توجه به هدف تولید کارت و میزان ماندگاری مورد نیازش است. به عنوان مثال یکی از روش‌های معمول برای افزایش عمر و ثبات کیفیت چاپ روی کارت ویزیت، کشیدن یک لایه سلفون مات یا براق روی آن است. این کار کمک می‌کند طرح چاپ شده روی کارت با لمس دست و به مرور زمان آسیب نبیند.

اهمیت ماندگاری کارت ویزیت در چاپ

امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد؛ توصیه میکنیم اگر تصمیم به طراحی  و چاپ کارت ویزیت را دارید، از پیش حتما به این نکات مهم برای چاپ کارت ویزیت باکیفیت تر و حرفه ای خود توجه نمایید.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.