مقالات

پیشرفت کسب وکار با کاتالوگ حرفه ای!

اگر تجربه مدیریت و یا بازاریابی در یک کسب و کار محصول محور را داشته باشید؛ حتما درباره مزایای استفاده از کاتالوگ حرفه‌ای اطلاعاتی دارید؛ طراحی و استفاده از انواع محصولات چاپی از روش های کلاسیک‌ بازاریابی محصولات گوناگون است، که هنوز هم به عنوان یک روش مفید و کارآمد در کسب‌ و کارهای مختلف مورد استفاده بسیاری قرار می‌گیرد. برای طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای، شما نیازمند شناخت و اطلاع از نکات کلیدی و همچنین کاربرد آن هستید؛ در این نوشته قصد داریم به بررسی چند نکته و ترفند بسیار مهم در رابطه با پیشرفت کسب و کار با کاتالوگ حرفه ای بپردازیم؛ اگر شما هم به دنبال راهی برای گسترش کسب و کار، جذب مخاطب و افزایش فروش خود هستید، با توجه به نکات گفته شده در این مطلب اقدام به طراحی و چاپ کاتالوگ نمایید..!

شناخت و تعیین مخاطب

اولین گام برای تهیه یک کاتالوگ موفق، درک مخاطب هدف است. این شناخت به شما کمک میکند تا بتوانید تشخیص دهید قرار است کاتالوگ‌ها در اختیار کدام مشتری ها قرار بگیرند؛ مشتری شما چه ویژگی‌هایی دارد و آنچه شما در کاتالوگ خود ارائه می‌دهید چه کمکی به او خواهد کرد؟

انتخاب محصولات و خدمات

حالا که با شناخت مخاطب توانستید گروه هدف خود را انتخاب نمایید، باید مشخص کنید که می‌خواهید کدام یک از محصول یا خدمات خود را و با چه کیفیتی در قالب کاتالوگ به آنها معرفی نمایید. در این مرحله باید با نگاهی انتقادی به بازاریابی و فروش خود دقت کنید، همچنین باید بررسی کنید که در دوره‌ های قبلی کدام یک از محصولات، خریداری شده و این خرید توسط کدام یک از مشتریان بوده است؟ این موارد به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات کاربردی تری را برای مخاطب هدف خود انتخاب و در کاتالوگ درج کنید.

تولید محتوای کاتالوگ

برای طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ ای در قدم اول باید یک متن حرفه ای داشته باشید، متنی که با زبانی روان و جذاب بتواند محصولات شما را به مخاطب تان معرفی کند. نکته بسیار مهم در این بخش رعایت اعتدال در حجم متون تولیدی است. شما باید بتوانید با شناخت مخاطب خود و ویژگی‌ های محصول مدنظرتان، متنی کوتاه بدون زیاده‌گویی و با معرفی کامل ویژگی‌های اصلی محصول تولید کنید.

غیر از متن، تصاویر نیز یکی دیگر از عناصر اصلی موجود در هر کاتالوگ هستند. یک کاتالوگ حرفه‌ای ابزاری برای معرفی محصول است؛ همانطور که میدانید مهم‌ترین اصل در معرفی صحیح یک محصول، استفاده از تصاویر بسیار باکیفیت می‌باشد. خوب است بدانید که کاتالوگ معمولا به عنوان یک ابزار تبلیغاتی لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین مخاطب انتظار دارد تصاویر با کیفیتی را در آن مشاهده کند.

طراحی و چاپ کاتالوگ

اندازه و تعداد صفحات کاتالوگ شما بستگی به حجم محتوای تولید شده تان دارد، در نظر داشته باشید که طراحی کاتالوگ حرفه‌ ای دقیقا باید بر مبنای استانداردهای از پیش تعیین شده باشد. توصیه میکنیم پیش از اقدام به طراحی، بررسی کنید که ابعاد و تعداد صفحات کاتالوگ شما متناسب با این استانداردها باشد.

در مرحله چاپ، باید توجه داشته باشید که از کاغذی با جنس و گرماژ مناسب برای کاتالوگ استفاده نمایید. معمولا برای کاتالوگ از کاغذ گلاسه دورو استفاده می‌کنند. برای جلد کاتالوگ نیز از کاغذی با گرماژ بالاتر از صفحات داخلی استفاده می‌شود.

در زمینه چاپ کاتالوگ ، توجه به کیفیت چاپ بسیار مهم است. استفاده از دستگاه‌ های چاپ پنج رنگ (البته در مرحله طراحی این موضوع باید در نظر گرفته شود)، می‌تواند کیفیتی بالا را برای کاتالوگ شما به ارمغان بیاورد.

مرتبط بخوانید: ۱۱ نکته طلایی برای چاپ کاتالوگ خوب

استفاده از کاتالوگ بر مبنای استراتژی

در حقیقت یک کاتالوگ حرفه‌ای میتواند بخشی از یک برنامه بازاریابی یا کمپین تبلیغاتی باشد. بنابراین بسیار مهم است که طراحی کاتالوگ را بر مبنای استراتژی بازاریابی خودتان و هماهنگی کامل با سایر ابزارهای تبلیغاتی کسب و کارتان انجام دهید. برای مثال رنگ‌ های به‌ کار رفته در طراحی کاتالوگ، باید در هماهنگی کامل با رنگ سازمانی و به‌ کار رفته در سایر بخش‌های احتمالی، از جمله وب‌ سایت، بیلبورد، بروشور، کارت ویزیت و … باشد.

دریافت بازخورد و بهبود کاتالوگ

طراحی کاتالوگ حرفه‌ای دارای یک مسیر بهبود تدریجی است. متاسفانه در اکثر موارد طراحی کاتالوگ بدون توجه به کاتالوگ قبلی و بازخوردهای دریافتی از آن انجام می‌شود. در حالی که مسیر اصولی و درست در طراحی کاتالوگ، بهبود نقاط ضعف به دست آمده در تجربه های قبلی بدست آمده از آن است. برای تحقق این امر می‌توان علاوه بر بررسی نمونه‌های قبلی و آمار فروش و همچنین تماس‌های ناشی از آن، از دریافت بازخورد مستقیم مشتریان و پرسیدن نظر آنها نسبت به کاتالوگ نیز کمک گرفت. با این کار میتوانید به خوبی شاهد رسیدن به هدف یعنی، گسترش و پیشرفت کسب و کار با استفاده از کاتالوگ ، خواهید بود.

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و مورد توجه تان قرار گرفته باشد؛ مجموعه چاپ اطلس با برخورداری از دستگاه‌های چاپ پیشرفته و  به روز، آماده ارائه تمامی خدمات چاپی به شما عزیزان میباشد؛ سپاس از همراهی شما

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.