مقالات

هرآنچه که قبل از چاپ کاتالوگ باید بدانید!

کاتالوگ یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی است که صاحبان کسب و کار برای معرفی محصول و برند خود به آن نیاز دارند و از آن درکنار سایر ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی استفاده میکنند. جالب است بدانید کاتالوگ برای اولین بار در سال ۱۴۹۸ در ونیز طراحی و چاپ شد. این کاتالوگ به صورت دست نویس و جهت فروش تعدادی کتاب در نمایشگاه شهر طراحی شده بود؛ اگر بخواهیم کاتالوگ را به صورت حرفه‌ ای معرفی نمائیم، باید بگوییم که کاتالوگ شامل دفترچه‌ ای از اطلاعات کامل محصولات و یا خدمات است، که مخاطب می‌تواند هنگام مطالعه آن با نحوه استفاده از محصولات و یا خدمات آشنا شود؛ اما نکات کلیدی و مهمی درباره این ابزار تبلیغاتی بسیار کاربردی وجود دارد که لازم است پیش از اقدام به طراحی و چاپ کاتالوگ آنها را بدانید؛

اگر تصمیم دارید برای موفقیت و پیشرفت در کسب و کار خود از کاتالوگ استفاده کنید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید…

مزایای استفاده از کاتالوگ

میتوان گفت کاتالوگ از موثرترین ابزارهای بازاریابی آفلاین و چاپی میباشد که بسیاری از صاحبان برند و کسب وکار برای معرفی محصولات و خدمات خود از آن استفاده می کنند. کاتالوگ دارای مزایای بسیاری است، از جمله این مزایا، معرفی برند و شرکت، معرفی محصولات و یا خدمات و در نتیجه تاثیر مثبت در افزایش فروش می باشد.

البته برای افزایش میزان تاثیرگذاری کاتالوگ بر روی مشتریان، باید در نحوه طراحی و چاپ آن دقت بسیاری داشته باشید؛

نحوه طراحی کاتالوگ

عواملی مهمی مانند اندازه فونت، رنگ و تصویر مناسب، در نحوه طراحی کاتالوگ موثر می باشد، که در ادامه به بررسی بیشتر این عوامل میپردازیم:

  1. انتخاب اندازه مناسب فونت

در هنگام انتخاب فونت مناسب برای طراحی کاتالوگ، به اندازه‌  آن دقت نمایید. با استفاده از دو یا سه اندازه فونت متفاوت میتوانید به خوبی هارمونی مناسبی در کاتالوگ خود ایجاد نمایید، که این باعث افزایش میزان تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبان می‌گردد.

۲٫ انتخاب رنگ مناسب

همیشه به هنگام طراحی، این موضوع را در نظر بگیرید، که رنگ ها می‌توانند یک پل ارتباطی بین مشتریان با محصول و برند شما باشند. با توجه به علم روانشناسی رنگ ها، برای معرفی و انتقال پیام برند و محصولات خود به مشتریان از رنگ‌ های مناسب و جذاب در طراحی کاتالوگ استفاده نمایید.

مرتبط بخوانید: روانشناسی رنگ ها در طراحی کارت ویزیت

۳٫ انتخاب عکس مناسب

انتخاب عکس کاتالوگ در انتقال پیام برند شما به مخاطب بسیار تاثیرگذار است؛ هنگام طراحی کاتالوگ بهتر است از عکس‌ هایی استفاده شود که پیام محصولات و خدمات را به صورت شفاف به مخاطبان انتقال دهند.

انواع مختلف کاتالوگ

هر کدام از کسب‌ و کارها با توجه به هدف و نوع پیامی که میخواهند به مخاطب انتقال دهند، جهت طراحی کاتالوگ اقدام می‌کنند. کاتالوگ ها دارای انواع و دسته‌ بندی‌ های مختلفی هستند، که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کاتالوگ‌های علمی (معرفی محصولات علمی)، هنری (معرفی آثار هنری) و فروش اشاره کرد؛ همان‌طور که از اسم کاتالوگ فروش مشخص است، این نوع کاتالوگ برای معرفی و فروش محصولات و خدمات به مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ کاتالوگ

بسیاری از افراد به دلیل هزینه‌ های بالای چاپ، اقدام به چاپ کاتالوگ در تیراژ پائین می‌کنند. امروزه در صنعت چاپ از دو روش ( آفست و دیجتال ) استفاده می‌شود. چاپ آفست برای تیراژ بالا و چاپ دیجیتال برای تیراژ پایین مناسب است. امروزه بسیاری کسب‌ و کارها جهت معرفی و فروش محصولات و خدمات خود به چاپ کاتالوگ روی آورده اند، برای چاپ کاتالوگ‌ ها از روش دیجیتال استفاده می‌شود. چاپ دیجیتال نه تنها مخصوص تیراژ پایین بوده بلکه باعث افزایش کیفیت و صرفه‌جوئی در هزینه‌های چاپ نیز می‌گردد.

مرتبط بخوانید: ۱۱ نکته کلیدی برای چاپ کاتالوگ

در این راستا، “گروه طراحی و چاپ اطلس” با دارا بودن نیرو های متخصص و روش های حرفه ای و مدرن در کوتاه‌ ترین زمان و با کیفیت بالا، جهت طراحی و چاپ کاتالوگ مورد نظرتان همراه شما خواهند بود.

شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا از طریق سفارش آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط بوده و سفارشات خود را ثبت نمایید.

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.