مقالات

روانشناسی رنگ ها در طراحی کارت ویزیت

در مقاله های قبل سعی کردیم نکات کلیدی در طراحی کارت ویزیت را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم ؛ و حالا در این مقاله قصد داریم به بررسی روانشناسی رنگ ها در طراحی کارت ویزیت بپردازیم. زیرا یکی از نکات مهم و کلیدی در طراحی کارت ویزیت حرفه ای، انتخاب رنگ مناسب آن می باشد. نکته دیگر، تأثیر روانی رنگ ها است که می تواند احساسات و توجهات مشتریان را به خود جلب نماید.

هنگام انتخاب رنگ برای طراحی و چاپ کارت ویزیت، باید معانی روانشناختی رنگ در کسب و کار و بازار مورد نظر خود را درک کنید. رنگ های مختلف دارای معانی و مفاهیم متفاوت هستند. قبل از انتخاب رنگ کارت ویزیت، ابتدا بازار هدف خود را به درستی شناسایی کنید و سپس رنگ هایی را که بهترین شرایط برای کسب و کار شما را دارند، انتخاب کنید. توجه داشته باشید، رنگ مورد علاقه خود را بدون بررسی معانی آن در طراحی استفاده نکنید. این رنگ ممکن است یک رنگ جذاب و پرمعنی باشد ولی شاید برای کسب و کار شما مناسب نباشد. به یاد داشته باشید کارت ویزیت نماینده شرکت شما است که بخشی از هویت برند شما را می سازد.

با ما همراه باشید تا باهم در ادامه به بررسی مفاهیم و تاثیر روانشناختی رنگ های پرطرفدار در طراحی کارت ویزیت بپردازیم…

کارت ویزیت سفید

کارت ویزیت سفید، استاندارد، ایمن و محافظه کارانه است. یک کارت ویزیت با رنگ سفید، مانند بوم نقاشی است و به شما این امکان را می دهد تا هر آنچه که در تصورات خود دارید، روی آن خلق کنید. سفید نمایانگر خلوص و شروعی تازه است.

البته اکثر کسب و کارها از سفید، به عنوان رنگ پایه برای طراحی استفاده می کنند، بنابراین اگر شما می خواهید میان رقبا و دیگر کسب و کارها متمایز دیده شوید، رنگ سفید را پیشنهاد نمکنیم، مگر این که یک لوگو و رنگ متفاوتی داشته باشید که شما را از دیگر رقبا متمایز و برجسته نشان دهد.

کارت ویزیت سیاه

رنگ سیاه نماد قدرت، توانایی و توانگری، لطافت و ظرافت، تشریفات، رسمی بودن، اعتبار و سلطه جویی است. از این رو، کارت ویزیت سیاه قدرتمند و جدی است. از طرفی ظریف و از سوی دیگر رعب آور است. ترکیب رنگ طلایی و نقره ای با رنگ سیاه می تواند کارت شما را در ذهن مخاطب بسیار تاثیرگذار و چشمگیر جلوه دهد.

کارت ویزیت قرمز

این رنگ نشان دهنده تجارتی پویا و مشتاق است. قرمز حواس فیزیکی را به شدت تحریک و بسیار جلب توجه می کند. کارت ویزیت قرمز، کسب و کار شما را عمل گرا و پرشور نشان خواهد داد. این رنگ برای کسب و کار مواد غذایی بسیار مناسب است زیرا باعث افزایش اشتها می شود. مشاغلی مثل فست فود و یا هر شغلی که فعالیت و سرعت و هیجان در آن وجود دارد.

کارت ویزیت آبی

رنگ آبی یادآور یک پیام صادقانه و قابل اعتماد، انعطاف پذیری و محافظه کاری است. این رنگ اشاره به آرامش و سکون دارد و نشانه سلامت فیزیکی و روانی است. آبی یک انتخاب خوب برای مشاور حرفه ای، روانشناسی، حسابدار یا مشاور مالی، نشان تجاری شرکت های تولید کننده محصولات پاک کننده، فیلترهای تصفیه آب، مایعات تمیز کننده، نوشیدنی ها، خطوط هوایی و هواپیماها، تهویه های هوا، سفرهای دریایی و آب معدنیاست. آبی تیره، حرفه ای تر، جدی تر، معتبر و محافظه کارانه است، هر قدر از آبی تیره بیشتر استفاده کنیم، جدیت، اعتبار و حرفه ای بودن را بیان می کند.

کارت ویزیت سبز

رنگ سبز، تعادل، امنیت، ثروت و رشد را نشان می دهد. سبز با طبیعت، سلامتی و شفا و محیط همراه با حس دلسوزی و پرورش همراه است. این رنگ اغلب توسط افراد ثروتمند جامعه انتخاب می‌شود و پیامی از حرفه‌ای گری و تولید ثروت را منتقل می‌کنند.

پیشنهاد میشود نشان تجاری شرکت های باغبانی، برگزاری بازی گلف، مددکاران اجتماعی، موسسات خیریه و مشاوران، دارویی و بهداشتی را سبز انتخاب نمایید. همچنین سبز، تعادل حس عاطفی و هماهنگی را القاء میکند و انتخاب خوبی برای مددکاران اجتماعی و مشاوران خیریه مناسب است.

کارت ویزیت نارنجی

رنگ نارنجی سرشار از انرژی مثبت و یادآور تمکن مالی بالا و سرمایه گذاری بی خطر است. رنگ نارنجی به شدت احساسات را تحریک می کند. کارت‌ ویزیت نارنجی بسیار خوش بینانه و مثبت است. و همچنین رنگ نارنجی، پیام ماجراجویی و انگیزشی ارسال می کند به همین دلیل مناسب آژانش های هواپیمایی و کمپین های کوهنوری، مشاغلی مانند رستوران ها، باشگاه ها و… است

کارت ویزیت زرد

رنگ زرد، نماد نشاط است و تحرک ذهن را به همراه دارد و نشانه یک ذهن منطقی است، اما گاهی بازیگوشی و علاقه مندی را به تصویر می کشد. افرادی که هوش بالایی دارند، زرد را ترجیح میدهند. این رنگ برای گروه های اجتماعی، روزنامه نگاران، معلمان، هنرمندان و کمدین ها پیشنهاد می شود.

البته از نکات منفی استفاده بیش از حد این رنگ، می توان به ایجاد اضطراب، حس خشم و قضاوت اشاره کرد. برای جلوگیری انتقال این حس به مخاطب، می توانید از رنگ های تیره تر برای سطح کارتتان استفاده کنید.

کارت ویزیت فیروزه ای

فیروزه ای نماد روشنی، تفکر و ارتباط است. کارت ویزیت های فیروزه ای الهام بخش اندیشه های مثبت و نشاط بخش روح هستند و از این جهت مناسب مشاغل زیر میباشند.

معلمان، مربیان، سخنرانان در مجامع عمومی و کلیه صنایع ارتباطی کامپیوتری، کلینیک های سلامتی و مشاغلی که با آب و محصولات آبی در ارتباط هستند مانند : تولید کنندگان آب معدنی، شرکت های شست و شوی استخر، ورزش های آبی و …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.