مقالات

رنگ در فاکتور چه معانی دارد؟

رنگ در فاکتور

فاکتورها یکی از مهمترین اسناد تجاری در کسب‌ و‌ کارها هستند؛ بنابراین باید به نحوی طراحی و چاپ شوند که از اعتبار حقوقی کافی برخوردار باشند؛ همانطور که میدانید تنها فاکتورهای رسمی، مورد تایید مراجع مرتبط همچون اداره‌ی امور مالیاتی و دارایی قرار می‌گیرند. در نتیجه برای اطمینان از ارزشمند بودن فاکتورهای صادر شده، باید به ویژگی‌های یک فاکتور رسمی توجه داشت؛ در این بخش ترتیب و معانی رنگ در فاکتور رسمی، از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد. البته دیگر فاکتورهای فروش که رسمیت نداشته و صرفا بنابر خواسته‌ی خریدار صادر می‌گردند هم می‌توانند در رنگ‌های متنوعی طراحی و چاپ شوند.

در این نوشته قصد داریم به بررسی نکات مهمی درباره معانی رنگ در فاکتور رسمی بپردزایم؛ در ادامه همراه ما باشید…

رنگ در فاکتور رسمی

فاکتورهایی که مورد تایید اداره دارایی هستند، در خصوص رنگ محدودیت خاصی ندارند؛ در نتیجه فاکتورهای تک رنگ، دو رنگ و چهار رنگ را می‌توانید برای ارائه به سازمان اداره دارایی تهیه کنید؛ اما معمولا برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، فاکتورها را با چاپ تک رنگ یا دو رنگ تهیه می‌کنند. وقتی از روش چاپ تک رنگ یا دو رنگ برای چاپ فاکتور استفاده می‌شود، برای هر برگه‌ی فاکتور، رنگ خاصی اختصاص داده میشود.

استفاده از کاغذهای رنگی علاوه بر تنوع و زیبایی بخشیدن به فاکتور، تقسیم‌بندی و کاربرد هر برگه را مشخص می‌کند. انتخاب این رنگ ها مشروط به رعایت قوانین خاصی است که در ادامه به بررسی هرکدام از آنها میپردازیم.

رنگ در فاکتور

۱- رنگ برگه‌های فاکتور

در این بخش، ذکر این نکته بسیار ضروری است، که تعداد برگه‌های فاکتور برای اداره دارایی اهمیتی ندارد، اما باتوجه به اینکه هر کسب‌و‌کاری باید یک برگه فاکتور را برای فروشنده، برگه‌ای را برای ثبت در اسناد حسابداری و برگه‌ای را برای خریدار تهیه کند؛ فاکتورها معمولا به صورت دو یا سه برگی تهیه می‌شوند.

برگه اول که به مشتری ارائه میشود؛ سفید رنگ بوده و معمولا از کاغذ ۸۰ گرمی تهیه می‌شود. برای برگه دوم و سوم غالبا از رنگ‌های آبی، زرد، سبز، قرمز و صورتی استفاده می‌کنند. معمولا جنس برگه‌های دوم و سوم نازک‌تر بوده و از کیفیت پایین تری (۴۰ تا ۵۵ گرم) برخوردارند.

۲- رنگ شماره فاکتور

موضوع حائز اهمیت دیگر در بحث رنگ فاکتور، توجه به رنگ شماره سریال فاکتور است؛ طبق قوانین تهیه فاکتور رسمی، این شماره سریال حتما باید به رنگ قرمز باشد؛ این شماره سریال همانطور که از نامش پیداست، نباید تکراری باشد؛ و روی هر فاکتور باید یک شماره سریال اختصاصی چاپ شود. در حقیقت شماره سریال درج شده روی هر فاکتور نباید پرینتی باشد. به همین دلیل شماره سریال فاکتورها معمولا به وسیله‌ی دستگاهی مخصوص، با رنگ قرمز و به صورت برجسته روی فاکتور درج می‌شود. بنابراین باید توجه کنید که دستگاه‌های شماره‌ زن دستی و همچنین شماره‌های پرینت شده، به هیچ‌وجه مورد قبول مامورین دارایی نیستند.

توصیه میکنیم اگر اطلاعات فروشنده ثابت است؛ این اطلاعات نیز در مرحله چاپ و به صورت پرینت شده در محل مدنظر درج شود.

رنگ شماره سریال فاکتور

۳- رنگ فاکتور، متناسب با جنس کاغذ

نکته‌ی دیگر درباره استفاده از رنگ‌های مختلف در فاکتور، به موضوع جنس کاغذ برمی‌گردد. گاهی فاکتورهای چند برگی با استفاده از کاغذهای کاربن‌لس (بدون نیاز به کاربن) تولید می‌شوند. این کار کمک می‌کند تا بدون گذاشتن کاربن بین برگه‌های فاکتور، هرچه در برگه‌‌ی اول درج می‌شود؛ در برگه دوم و سوم نیز ثبت گردد. اما نکته‌‌ی اساسی این است که کاغذهای کاربن‌لس، مناسب پرینت گرفتن با پرینتر لیزری و جوهر افشان نیست؛ و حتما باید با پرینتر سوزنی یا چاپ افست، عمل چاپ روی آن‌ها انجام شود. همچنین رنگ کاربن این کاغذها معمولا مشکی یا آبی است؛ که توصیه می‌شود مبتنی بر رنگ‌های انتخابی، برای کاغذ و چاپ روی آن، رنگ مناسب انتخاب شود.

 

[av_notification title=’توجه’ icon_select=’yes’ icon=’ue83f’ font=’entypo-fontello’ color=’red’ border=’dashed’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ close_btn=” cookie_lifetime=’نام‌کاربری نمی‌تواند بیشتر از ۶۰ حرف باشد.’ av_uid=’av-2xkejz’ custom_class=” admin_preview_bg=”]
برای سفارش طراحی و چاپ انواع فاکتور فروش و فاکتور رسمی با شماره های زیر تماس بگیرید.
شعبه شرق : ۰۲۱۷۷۸۷۸۰۲۰ – ۰۹۱۲۴۶۶۶۴۶۹

شعبه غرب : ۰۲۱۴۴۰۵۷۳۰۰
[/av_notification]

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.