مقالات

تفاوت تراکت و بروشور در چیست؟

امروزه با گسترش صنعت چاپ و افزایش تاثیر تبلیغات نوین بر میزان جذب و فروش، بسیاری از کسب‌ و کارها به سمت استفاده از انواع روش‌های تبلیغات چاپی جهت معرفی و برندینگ محصولات یا خدمات گرایش پیدا کرده اند، که از مهمترین آنها میتوان بروشور و تراکت را نام برد. اما شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که تفاوت تراکت و بروشور در چیست؟ و هرکدام چه کاربردی در تبلیغات و جذب مخاطب دارند؟

تراکت “flyer” برای معرفی محصولات یا خدمات و انتقال پیام تبلیغاتی به مخاطب مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ تراکت ها اندازه و سایز کوچکتری نسبت به بروشور دارند و در اماکن عمومی توزیع می‌گردند.

مرتبط بخوانید: روند افزایش فروش با پخش تراکت

بروشور “brochure” درسایز بزرگتر از تراکت طراحی و چاپ می‌شوند و به عنوان راهنما، اطلاعات لازم را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد تا مشتری بتواند محصول مورد نیاز خود را انتخاب کند.

از تفاوت های اساسی میان تراکت و بروشور میتوان به نحوه استفاده و کاربرد، اندازه و سایز، حجم و نوع محتوا و نحوه توزیع اشاره کرد؛ که نیاز است قبل از اقدام جهت طراحی و چاپ تراکت یا بروشور این موارد را درنظر بگیرید. ما در ادامه این مطلب به بررسی این تفاوت ها میپردازیم.

مرتبط بخوانید: مهمترین نکات در طراحی بروشور استاندارد

تفاوت کاربرد تراکت و بروشور

تراکت ها اغلب تک برگ هستند و شامل یک پیام کوتاه تبلیغاتی می‌باشد؛ در حالی که بروشور شامل چند لت (به هر بخشی که بعد از تاکردن یک برگه به وجود می‌آید گفته میشود) است و اطلاعاتی را جهت راهنمایی خدمات و معرفی ویژگی محصولات ارائه می‌دهد.

تفاوت در اندازه و سایز

تفاوت چشمگیری میان سایز و اندازه تراکت و بروشور، وجود ندارد؛ تراکت ها معمولا در سایز A5 و بروشور ها نیز در سایز A4 طراحی و چاپ میشوند.

تفاوت حجم و نوع محتوا در بروشور و تراکت

همانطور که اشاره کردیم، تراکت ها در اندازه‌ کوچکتری نسبت به بروشورها طراحی میشنود به همین دلیل فضای کمتری جهت درج محتوا به هنگام طراحی تراکت وجود دارد. محتوایی که داخل تراکت درج می‌گردد شامل یک پیام کوتاه تبلیغاتی است که هرچقدر این پیام بیانی شفاف داشته باشد مشتری را یک قدم به فروش نزدیک‌تر می‌کند. در حالی که در طراحی بروشورها می‌توان حجم بیشتری از محتوا را بر روی آن درج کرد و به همین دلیل بروشورها به عنوان راهنمای کامل معرفی محصولات یا خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت در نحوه توزیع

تراکت یکی از روش‌های تبلیغاتی است که با انتقال پیام به مخاطب هدف، می‌تواند مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کند. افزایش تعداد مشتریان بالفعل، باعث افزایش میزان فروش ‌و درآمد می‌شود. گاهی ممکن است که مخاطبان هدف عموم مردم باشند و گاهی ممکن است که آنها را بتوان از نظر جنسیت، سن، میزان تحصیلات و … دسته‌بندی کرد.

استفاده از بروشور به مشتریان کمک می‌کند که بتوانند با نحوه استفاده از محصولات یا خدمات آشنا شوند به همین منظور معمولاً بروشور در جعبه‌ای که محصولات قرار می‌گیرند یا هنگام معرفی خدمات به مشتریان ارائه می‌گردد تا مشتریان پس از مطالعه آن بتوانند با نحوه کاربرد محصولات یا خدمات آن کسب‌وکار آشنا شوند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.