خدمات چاپ و تبلیغات اطلس, مقالات

اصول طراحی ست اداری با کیفیت چیست؟

طراحی ست اداری

در دنیای مدرن امروز اغلب مدیران، به دنبال ایجاد هویت و اصالت (برندسازی) برای سازمان و شرکت خود هستند، تا به این وسیله، خود را حرفه ای تر، پایبندتر به اصول، معتبرتر و قابل اعتمادتر نشان دهند. یکی از راه های نمایش دادن این هویت، توجه به عوامل ظاهری مانند ست اداری مجموعه است. طراحی ست اداری باید بر اساس اصول خاصی انجام شود؛ تا بتواند از اثرگذاری کافی برخوردار باشد. یک ست اداری با طراحی نامناسب، می‌تواند دیدگاه بدی را نزد مشتریان شما ایجاد کند؛ و حتی گاهی ممکن است موجب آشفتگی و بی‌نظمی درون‌سازمانی شود.

طراحی ست اداری

ما در این مقاله، درباره اصول طراحی یک ست اداری با کیفیت، نکات مهمی را بیان کرده ایم، که می‌تواند راهنمای مناسبی برای شما در این زمینه باشد. دعوت میکنیم در ادامه این مطلب همراه ما باشید…

ست اداری چیست؟

در اصطلاح تبلیغات، به مجموعه ی سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه و پاکت A4 و A5، یک شرکت اوراق اداری گفته میشود. همچنین اقلام دیگری از قبیل کاغذ یادداشت، لیبل وسایل، فلش کارت و کارت های اعتباری و پرسنلی، پاکت ملخی، پاکت سی دی و فولدر نیز از جمله وسایل یک ست اداری هستند.

با بهره گیری از ست اداری، بوسیله ایده های نو و خلاق و با استفاده از اصول طراحی گرافیکی و البته چاپ با کیفیت، می توان به یک ابزار تبلیغاتی تاثیرگذار، با صرف هزینه اندک و در کمترین زمان نسبت به سایر ابزارهای تبلیغاتی دست یافت.

در ادامه به نکات کلیدی که در طراحی یک ست اداری باکیفیت باید به آن توجه کنید، میپردازیم.

اصول طراحی ست اداری

اصول طراحی ست اداری شامل چه مواردی است؟

اهمیت هماهنگی در ست اداری

میتوان گفت پراهمیت‌ترین اصل در طراحی یک ست اداری باکیفیت، هماهنگی میان اجزاء آن است. واژه ست در زبان عامیانه به معنای به‌کار بردن هماهنگ اجزای یک مجموعه با یکدیگر، با هدف ایجاد زیبایی و نظم است. به همین دلیل، طراحی ست اداری باید دارای هماهنگی درونی و بیرونی کامل باشد.

منظور از هماهنگی درونی، مشابه بودن طراحی اقلام موجود در ست اداری است. خطوط، انحناها، رنگ‌بندی و… از جمله مواردی است که در طراحی ست اداری باید از هماهنگی کامل برخوردار باشند.

برای هماهنگی بیرونی نیز توجه به هم نوع بودن با سایر طراحی‌های خارج از این ست، موجب دستیابی به هماهنگی کلی در تمامی طراحی‌های شرکت میشود. برای مثال هماهنگی طراحی ست اداری با طراحی رابط کاربری وب‌سایت شرکت.

موضوع فعالیت شرکت

دومین نکته مهم در طراحی ست اداری توجه به موضوع فعالیت مجموعه است.  سلیقه جمعی و دیدگاه‌های کلی می‌تواند در ایجاد ایده‌هایی جذاب برای طراحی، در ذهن طراح کمک کننده باشد. و از طراحی ست اداری غیراصولی و اشتباه جلوگیری کند. این مسئله به‌خصوص برای کسب‌وکارهایی که قبل از طراحی ست اداری، هویت بصری کاملی برای سازمان خود نشاخته‌اند؛ از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.

به عنوان مثال طراحی ست اداری برای کسب‌وکاری که در حوزه پوشاک کودک فعالیت می‌کند؛ نیازمند بهره بردن از رنگ‌های شاد و پرانرژی است؛ در حالی که در طراحی ست اداری برای یک دفتر حقوقی، باید از رنگی رسمی‌تر و ایجادکننده حس اعتماد استفاده کرد.

طراحی ست اداری باکیفیت

رنگ سازمانی

احتمالاً شما نیز درباره تأثیر رنگ های مختلف بر ناخودآگاه افراد مطالبی شنیده اید. بنابراین پیشنهاد میکنیم هنگام انتخاب رنگ سازمانی خود دقت و مطالعه کافی را داشته باشید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین رنگ را با توجه به ویژگی های مخاطب خود، انتخاب نمایید.

هنگام انتخاب رنگ سازمان خود به این اصل توجه داشته باشید که این رنگ، هویت سازمان شما را تشکیل خواهد داد و دراصل مشتری شما را با آن رنگ خواهد شناخت، بنابراین تغییر آن بعد از طراحی شما را در نظر مشتری تبدیل به فردی بی هویت و غیر قابل اعتماد می کند.

انتخاب جنس اقلام ست اداری

بهتر است جنس اقلام موجود در ست اداری، متناسب با هم و با توجه به کاربرد آن ها انتخاب شوند. تا مجموعه شما منظم و یکپارچه تر به نظر برسد.

درج اطلاعات ضروری

نکته مهم دیگر که در زمان طراحی ست اداری باید در نظر داشت؛ درج کامل اطلاعات ضروری کسب‌وکار است. منظور از اطلاعات ضروری کسب‌وکار، همه آن چیزی است که مخاطب اقلام ست اداری، برای ایجاد ارتباط به آن نیازمند است.

نام تجاری همراه با اطلاعات تماس که شامل آدرس پستی، شماره تلفن، آدرس وب‌سایت و آدرس پست الکترونیکی است، مهم‌ترین موردی است که تقریبا روی تمام اقلام اصلی ست اداری باید درج شود. البته بنابر نیازهای خاص هر کسب‌وکار، امکان استفاده از سایر روش‌های ارتباطی از جمله آدرس پروفایل کسب‌وکار در شبکه‌های اجتماعی نیز، میتواند راه‌کار مناسبی باشد.

طراحی اصولی ست اداری

طراحی و فونت ها

ست اداری به طور مستقیم وظیفه تبلیغات را بر عهده ندارد، و بیشتر نقش معرفی برند و هویت سازی را دارد، بنابراین می بایست هنگام طراحی آن، سادگی، را در نظر بگیرید. در حقیقت مهمترین انتظار مخاطب از این اقلام آن است که اطلاعات تماس شما را به راحتی در دسترس قرار دهد. بنابراین بهتر است هنگام طراحی از فونت های ساده و زیبا، و طرح های خلوت استفاده کنید تا مخاطب دچار سر درگمی نشود.

لوگو

لوگو که بخش مهم دیگری از هویت سازمانی شماست، در تمام بخش های سازمان باید قابل مشاهده باشد. بنابراین دقت کنید که جایگاه مناسبی برای این عنصر حیاتی در نظر بگیرید.

خلاقیت و کاربرد

در نهایت خوب است بدانید، بهره بردن از ایده‌های خلاقانه کمک می‌کند تا طراحی ست اداری هر کسب‌وکار، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود باشد. البته هدف ما در زمینه استفاده از طرح‌های خلاقانه، در نظر داشتن کاربردی بودن محصول نهایی است، به این معنا که کاربردی بودن محصول نهایی، فدای خلاقیت و زیبایی طرح نشود.

 

در پایان باید به این نکته مهم اشاره کنیم، که برخورداری از زیباترین طراحی‌ها به تنهایی برای ست اداری کافی نبوده و کیفیت چاپ ست اداری نیز در ظاهر آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. مجموعه “چاپ اطلس” با برخورداری از متخصصان حرفه‌ای در زمینه طراحی و چاپ آماده ارائه جذاب‌ترین و با کیفیت‌ترین ست‌های اداری به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.