مقالات

اصول طراحی ساک دستی

طراحی ساک دستی

استراتژی های بازاریابی و تبلیغات بسته به آنچه که نیاز بازار باشد، در حال تغییر است. امروزه ساک دستی، علاوه بر کارایی به عنوان یک ابزار بسته‌بندی و حمل کالا، در بسیاری موارد به عنوان نوعی هدیه تبلیغاتی، توانسته جایگاه خوبی در عرصه تبلیغ و ترویج برند، پیدا کند. تاثیر بسیار زیادی طرح های زیبا روی ذهن مشتریان میگذارد، سبب شده تا بوتیک ها ، فروشگاه های کوچک و بزرگ، رستوران ها و فست فودها، شرکت های خدماتی و تولیدی در سرتاسر جهان، موضوع طراحی ساک دستی و پاکت های خود را با حساسیت ویژه ای دنبال کنند. ما در این مقاله سعی داریم به معرفی انواع ساک دستی و همچنین اصول طراحی آنها بپردازیم. اگر شماهم علاقه مند به یادگیری در این زمینه هستید، این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید…

انواع ساک دستی

ساک دستی کاغذی

ساک دستی های کاغذی دارای مشتریان و طرفدارن بسیاری است. این نوع ساک، در ابعاد و اندازه های مختلف، با روکش براق و مات در طرح های مختلف طاحی و استفاده میشوند. زیرا علاوه بر حمل جنس یک وسیله تبلیغاتی و بسیار شیک به شمار می رود. ساک دستی کاغذی با توجه به نیاز همه به آن جنبه هدیه تبلیغاتی را نیز دارد و اکثر صنوف با طراحی لوگوی خود بر روی این نوع ساک دستی در نمایشگاه ها حاضر می شوند.

طراحی ساک دستی

 

ساک دستی پارچه ای

امروزه با توجه به پاکیزگی محیط زیست و بقای آن برای آینده خود و فرزندانمان راه های بسیاری ارائه شده است که یکی از این راه ها حذف نایلون از محیط می باشد زیرا بازیافت نایلون در طبیعت ۱۰۰ سال طول میکشد. در این میان ساک دستی پارچه ای یک راه تبلیغاتی بسیار مهمی در بین صنوف و فروشگاه ها به شمار میرود. بنابراین تقریبا اکثر صنوف، فروشگاه ها و مراکز تجاری و اداری با روی آوردن به ساک دستی پارچه ای که از الیاف زود بازیافت تولید می شود، و به علت تنوع و رنگ ها و طرح های مختلف ساک دستی پارچه ای یک بازار رقابتی بین آنها بوجود آمده است. ساک دستی پارچه ای نیز مانند ساک دستی کاغذی در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و برای مصرف تولید و عرضه می شوند.

اصول طراحی ساک

اصول طراحی ساک دستی

طراحی ساک دستی مشابه طراحی بسته‌بندی است. در واقع ساک‌دستی یا کیسه‌های دستی برای به نمایش گذاشتن محصول درون آن طراحی شده‌اند. بنابراین طراحی شما باید برجسته باشد و طراحی خلاقانه و منحصر به فرد داشته باشید. حتما باید توجه نمایید که لوگوی برندتان را نیز بر روی ساک دستی چاپ نمایید تا در بین مخاطبان شناخته شوید پس نیاز به طراحی لوگوی مناسب و مخصوص به خود دارید. اما طراحی ساک دستی نیز مانند طراحی های دیگر یکسری اصول و قواعدی دارد که در طراحی حتما باید مدنظر داشته و رعایت نمایید، این اصول ونکات کلیدی را در ادامه آورده ایم:

 

 

انتخاب رنگ و طرح

رنگ و طراحی دو عنصری هستند که در جلب توجه مشتریان به شدت تاثیرگذار می باشند. این امر از موارد زیادی برای مثال رنگ قفسه بندی به خصوص محصول، رنگ خود محصول، تم رنگ اصلی شرکت و غیره پیروی می کند. همچنین گرافیک چشم نواز نیز به جلب توجه محصول کمک خواهد کرد.

طراحی ساک دستی حرفه ای

کیفیت خوانایی و وضوح چاپ

انتخاب فونت و رنگ مناسب نیز در جلب مشتری تاثیر بسزایی دارد. پس انتخاب فونت مناسب نیز باید در طراحی ساک دستی در اولویت باشد. طراحی فونت از موارد زیادی مانند گرافیک کلی و طراحی ساک، لوگو، رنگ اصلی شرکت و غیره، تاثیر می پذیرد. اما طراحی فونت جدید و خلاقانه در طراحی ساک نیز، می تواند ایده بسیار جذابی باشد که به بهتر دیده شدن برند ما کمک میکند، در چاپ ساک کاغذی، وضوح تصویر و نوع کاغذ هم بسیار حائز اهمیت می باشد.

اصول طراحی ساک حرفه ای

جنس کاغذ ساک

جنس و متریال کاغذ ساک دستی باید با توجه به کاربرد ساک خرید و برندش تهیه شود.

اندازه کلی

اندازه و سایز ساک دستی باید بر اساس محتوای آن و کاربردش و همچنین بر اساس وزن محصول درنظر گرفته و طراحی گردد و از جمله ارتفاع و عرض مناسب وکاربردی داشته باشد.

رزولوشن

فایل شما باید حداقل ۳۰۰DPI ، پیکسل در اینچ باشد.

نکات مهم طراحی ساک دستی

سیستم رنگی

در طراحی محصولات چاپی سیستم رنگی (Mode) که استفاده می کنید باید CMYK باشد.

حاشیه امن

از هر طرف کار حدود ۵ میلی متر حاشیه امن در نظر گرفته میشود. قرارگیری عناصر، متون، تصاویر و لوگوها در فایل شما باید به گونه‌ای باشد که وقتی محصول نهایی در چاپخانه بُرش زده می شود، تصویر و متن مورد نظرتان دست نخورده باقی بماند. به این منظور همیشه باید برخی نواحی طرح خود را که ممکن است برش بخورد از عناصر مهم خالی کنید و در عین حال رنگ پس زمینه را از هر طرف تا انتهای فایل ادامه دهید تا پس از برش بخشی از محصول بدون رنگ باقی نماند.

طراحی خلاقانه ساک دستی

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.