مقالات

طراحی بروشور خلاقانه و اصول مربوط به آن

طراحی بروشور خلاقانه

در حقیقت تفاوتی که میان کاتالوگ و بروشور وجود دارد، این است که ما در بروشوری که طراحی می‌کنیم علاوه بر معرفی یک محصول، اغلب نحوه‌ی استفاده از آن محصول را نیز توضیح میدهیم؛ به همین دلیل است که به بروشور، کالانما نیز گفته میشود؛ در این مطلب، بررسی می‌کنیم که چه عواملی در طراحی بروشور خلاقانه تاثیر‌گذار است؟ شما با توجه به این نکات کلیدی، میتوانید براحتی طرح بروشور مناسب با کسب و کار خود را انتخاب نمایید؛

اطول مهم در طراحی بروشور خلاقانه

۱٫ ایجاد جاذبه ی بصری با شیوه‌های تا‌کردن متفاوت

دلیلی ندارد بروشور را مانند کتاب به صفحات یک اندازه تقسیم کنیم. گاهی استفاده از اشکال هندسی و تا کردن‌های ناهمگون و متفاوت می‌تواند جذابیت فوق العاده‌ای را برای مخاطب فراهم کند. اما باید دقت کنیم که مبادا محتوا را فدای فرم کنیم. فرم مهم است اما همه چیز نیست. می‌توانید در تا‌ کردن بروشور از اشکال چند وجهی هندسی استفاده کنید. در عین حال مد نظر داشته باشید که پیچیدگی اشکال همیشه باعث زیبایی نمی‌شود و ممکن است از کارایی و تاثیرگذاری بروشور به عنوان یک محصول اطلاع رسان بکاهد.
طراحی بروشور خلاقانه
طراحی بروشور خلاقانه

۲٫ همخوانی بروشور طراحی شده با حرفه و یا محصول شما

باید توجه داشته باشیم که قرار است چه چیزی را در بروشور به مخاطب معرفی کنیم. سپس تصمیم بگیریم که بروشور را در چه ابعاد، شکل و مدلی طراحی کنیم. عدم تطابق بروشور با محصول از تاثیرگذاری آن می‌کاهد و حس نامطلوبی را به مخاطب انتقال می‌دهد.

 

اصول طراحی بروشور خلاقانه

۳٫ در صورت نیاز، بافت و جنس صفحات را تغییر دهید

گاهی محصولی که قصد معرفی آن را دارید می‌تواند نقش صفحات بروشور را برای شما ایفا کند. در برخی مواقع صفحات بروشوری که توسط شما ارائه می‌شود در اصل به معنای همان محصولی است که قصد معرفی آن را دارید. در این صورت بسیار جذاب است که خلاقیت به خرج داده و جنس بروشور را تغییر دهید. این عمل در خلاقانه‌تر شدن طراحی شما بسیار تاثیر‌گذار است.

 

جنس و بافت بروشور

۴٫ از افزودن اجسام غیر کاغذی به بروشور نترسید

گاهی نیاز است که یک جسم غیر کاغذی مانند سی‌دی و فلش معرفی محصول و یا نمونه‌ای از محصول تولید شده را ضمیمه بروشور کنید. در این صورت سعی کنید یک جای زیبا و خلاقانه برای قراردادن آنچه مدنظرتان است در بروشور طراحی کنید. این کار بروشور شما را از یک کالای تک بعدی به یک کالای جذاب تغییر می‌دهد.
طراحی بروشور خلاقانه

۵٫ مفید و حرفه‌ای طراحی کنید

هر چه از میزان ارائه ی اطلاعات بی‌فایده و اضافی به مخاطب بکاهیم، بر تاثیرگذاری بروشور افزوده‌ایم و همچنین دست طراح را برای استفاده از عناصر گرافیکی و اعمال خلاقیت بیشتر برای طراحی بروشور باز گذاشته ایم. توجه داشته باشید که این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پس این مساله را بسیار جدی بگیرید.
اصول طراحی بروشور

۶٫ محتوا را جدی بگیرید

محتوایی که شما در بروشور استفاده می‌کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا محتواست که مخاطب را مجاب می‌کند که بروشور را نزد خود نگه دارد و یا آن را به کام سطل زباله بسپارد. پس سعی کنید محتوایی که در بروشور ارائه می‌شود کاربردی باشد.

۷٫ از فونت‌های جذاب استفاده کنید

در طراحی یک بروشور استفاده از فونت‌های خاص و زیبا می‌تواند جذابیت بروشور شما را متحول کند. فونت‌ها و نحوه‌ی چینش کلمات یکی از مهمترین مولفه‌های جلوه بخش به بروشور است. شما با استفاده از فونت‌ها و برش‌های خاص، می‌توانید یک بروشور منحصر به‌ فرد تهیه کنید.
اهمیت فونت در طراحی بروشور
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.